USF0J151MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USF0J151MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.18
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
USF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
6.3V
Published :
Lead Pitch :
3.5052mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
3.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Diameter :
8mm
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Leakage Current :
0.00945mA
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Length :
7mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Ripple Current :
100mA
Capacitance :
150µF
Impedance :
500MOhm
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
USF0J151MDD1TD
Nichicon USF0J151MDD1TD
USF 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can