USA0J221MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
USA0J221MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.01386mA
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
220μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
USA
Length :
7mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
195mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
6.3V
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.24
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
USA0J221MDD1TE
Nichicon USA0J221MDD1TE
USA 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can