URZ2E330MHD1TN
Mfr.Part #
URZ2E330MHD1TN
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Stock
276
In Stock :
276
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
250mA
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Length :
15mm
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
18mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
400mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
URZ2E330MHD1TN
Nichicon URZ2E330MHD1TN
URZ 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 250mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can