URZ2C680MHD6
Mfr.Part #
URZ2C680MHD6
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Capacitance :
68µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Published :
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
160V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
Radial
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Pbfree Code :
yes
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.2
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Tape
HTS Code :
Ripple Current :
350mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
EAR99
Leakage Current :
535.2μA
Height :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Datasheets
URZ2C680MHD6
Nichicon URZ2C680MHD6
URZ 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can