URZ2AR47MDD1TA
Mfr.Part #
URZ2AR47MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Length :
9mm
Diameter :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
6.5mA
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ High Frequency :
13mA @ 10kHz
Datasheets
URZ2AR47MDD1TA
Nichicon URZ2AR47MDD1TA
URZ 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 6.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can