URZ2AR22MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URZ2AR22MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
3mA @ 120Hz
Length :
9mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
URZ
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
3mA
Terminal Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
6mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Published :
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
HTS Code :
Capacitance :
0.22µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
URZ2AR22MDD1TA
Nichicon URZ2AR22MDD1TA
URZ 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can