URY1J221MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
URY1J221MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
415.8μA
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
23 Weeks
Polarization :
Polar
Ripple Current :
400mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
400mA @ 120Hz
Height :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Series :
URY
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
URY1J221MHD
Nichicon URY1J221MHD
URY 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 400mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can