URS2C680MHD6TN
Mfr.Part #
URS2C680MHD6TN
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Stock
67
In Stock :
67
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Length :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
784mA @ 10kHz
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
2015
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitance :
68µF
Termination :
Radial
Ripple Current :
490mA
Ripple Current @ Low Frequency :
490mA @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Datasheets
URS2C680MHD6TN
Nichicon URS2C680MHD6TN
URS 68μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 490mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can