URS2C151MHD1TN
Mfr.Part #
URS2C151MHD1TN
Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
710mA
Published :
2015
Diameter :
18mm
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.136A @ 10kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
160V
Datasheets
URS2C151MHD1TN
Nichicon URS2C151MHD1TN
URS 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 710mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can