URS2A331MHD1TN
Mfr.Part #
URS2A331MHD1TN
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Capacitance :
330µF
Diameter :
18mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Tolerance :
±20%
Length :
15mm
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
760mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.14A @ 10kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Dissipation Factor :
0.08 %
Series :
URS
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Datasheets
URS2A331MHD1TN
Nichicon URS2A331MHD1TN
URS 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 760mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can