URS1J330MPD1TA
Mfr.Part #
URS1J330MPD1TA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Lead Pitch :
3.5052mm
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Length :
9mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
140mA
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
Datasheets
URS1J330MPD1TA
Nichicon URS1J330MPD1TA
URS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 140mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can