URS1H2R2MDD1TD
Mfr.Part #
URS1H2R2MDD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current :
26mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
9mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
52mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
26mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Terminal Pitch :
2.5mm
Diameter :
5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Published :
Capacitance :
2.2μF
Datasheets
URS1H2R2MDD1TD
Nichicon URS1H2R2MDD1TD
URS 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 26mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can