URS1H100MDD
Mfr.Part #
URS1H100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Lead Pitch :
2mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
130mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
15µA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current :
65mA
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
Tape
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Capacitance :
10μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
9mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.12
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
URS1H100MDD
Nichicon URS1H100MDD
URS 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can