URS1C220MDD1TD
Mfr.Part #
URS1C220MDD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Packaging :
Cut Tape (CT)
HTS Code :
Ripple Current :
70mA
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
140mA @ 10kHz
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
URS1C220MDD1TD
Nichicon URS1C220MDD1TD
URS 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can