URS1A470MDD1TA
Mfr.Part #
URS1A470MDD1TA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
10V
Length :
9mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Diameter :
5mm
Ripple Current :
90mA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
URS1A470MDD1TA
Nichicon URS1A470MDD1TA
URS 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can