UPZ2W121MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPZ2W121MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.2 %
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
740mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.11A @ 10kHz
Series :
UPZ
Leakage Current :
2.26mA
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Radiation Hardening :
No
Height :
40mm
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
120μF
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
740mA
Number of Pins :
2
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
UPZ2W121MHD
Nichicon UPZ2W121MHD
UPZ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 740mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C 7.5mm Radial, Can