UPZ2D391MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPZ2D391MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tan Delta :
0.12
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Length :
40mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Ripple Current :
1.13A
Diameter :
16mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
390µF
Leakage Current :
3.22mA
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.13A @ 120Hz
Series :
UPZ
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.582A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
2015
Datasheets
UPZ2D391MHD
Nichicon UPZ2D391MHD
UPZ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.13A 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can