UPX1V101MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPX1V101MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Stock
856
In Stock :
856
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Height :
20mm
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
672mA @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
504mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
20000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
105μA
Voltage :
35V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tan Delta :
0.12
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
10mm
Ripple Current :
672mA
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UPX
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
100μF
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Published :
2009
Datasheets
UPX1V101MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPX1V101MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:35V, Number of Terminations:2, UPX1V101MPD pinout, UPX1V101MPD datasheet PDF, UPX1V101MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPX1V101MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPX1V101MPD
UPX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 672mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can