UPW2W2R2MPH
Mfr.Part #
UPW2W2R2MPH
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.25
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
46.4mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.139mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
2.2μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Height :
20mm
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
29mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UPW2W2R2MPH
Nichicon UPW2W2R2MPH
UPW 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can