UPW2W101MRD
Mfr.Part #
UPW2W101MRD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Stock
133
In Stock :
133
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100μF
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
350mA
Lead Pitch :
12.4968mm
Termination :
Radial
2
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
Tape
Dissipation Factor :
0.25 %
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Series :
UPW
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage :
450V
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
1.9mA
Lead Free :
Lead Free
Height :
50mm
Published :
2009
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
8000 hours
Datasheets
UPW2W101MRD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2W101MRD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-25°C~105°C, UPW2W101MRD pinout, UPW2W101MRD datasheet PDF, UPW2W101MRD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2W101MRD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW2W101MRD
UPW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 12.4968mm Radial, Can