UPW2W010MPD1TD
Mfr.Part #
UPW2W010MPD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
18mA
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.085mA
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
28.8mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Height :
12.5mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
UPW2W010MPD1TD
Nichicon UPW2W010MPD1TD
UPW 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 18mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can