UPW2V470MHD
Mfr.Part #
UPW2V470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Stock
147
In Stock :
147
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
8000 hours
Published :
2009
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
35.5mm
Termination :
Radial
Leakage Current :
758μA
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
UPW
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current :
200mA
Diameter :
18mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
320mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Height :
35.5mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage :
350V
Capacitance :
47μF
Polarity :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
UPW2V470MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2V470MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:350V, Mounting Type:Through Hole, UPW2V470MHD pinout, UPW2V470MHD datasheet PDF, UPW2V470MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2V470MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW2V470MHD
UPW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 200mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can