UPW2F3R3MPH
Mfr.Part #
UPW2F3R3MPH
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Leakage Current :
0.14158mA
Tan Delta :
0.2
Height :
12.5mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
3.3μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
315V
HTS Code :
Ripple Current :
34mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Pitch :
5.0038mm
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPW2F3R3MPH
Nichicon UPW2F3R3MPH
UPW 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can