UPW2DR47MED1TA
Mfr.Part #
UPW2DR47MED1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
0.47µF
Ripple Current :
12mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6.3mm
Dielectric Material :
Aluminum
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Radial, Can
Voltage - Rated :
200V
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Length :
11mm
Datasheets
UPW2DR47MED1TA
Nichicon UPW2DR47MED1TA
UPW 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 12mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can