UPW2D471MRD
Mfr.Part #
UPW2D471MRD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Mount :
PCB, Through Hole
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
Voltage :
200V
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
470µF
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
1.5065A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
1 mm
Polarization :
Polar
Packing Method :
Tape
Diameter :
22mm
Height :
50mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
8000 hours
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
200V
Leakage Current :
3.86mA
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.31A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
1.31A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UPW2D471MRD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2D471MRD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:200V, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, UPW2D471MRD pinout, UPW2D471MRD datasheet PDF, UPW2D471MRD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2D471MRD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW2D471MRD
UPW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.31A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can