UPW2C010MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW2C010MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
17mA
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
56μA
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
Tape
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UPW
Voltage :
160V
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Radial
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated DC :
160V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.5mm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPW2C010MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2C010MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:160V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, UPW2C010MED pinout, UPW2C010MED datasheet PDF, UPW2C010MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW2C010MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW2C010MED
UPW 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 17mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can