UPW2A820MPD1TD
Mfr.Part #
UPW2A820MPD1TD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Stock
400
In Stock :
400
Life (Hours) :
5000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Diameter :
10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
82µF
Tan Delta :
0.08
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Published :
2015
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current :
351mA
HTS Code :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated :
100V
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
351mA @ 120Hz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Impedance :
250mOhm
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.246mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UPW2A820MPD1TD
Nichicon UPW2A820MPD1TD
UPW 82μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 351mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can