UPW2A470MPD6TD
Mfr.Part #
UPW2A470MPD6TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
ESR (Equivalent Series Resistance) :
740mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
47μF
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
370mOhm
Ripple Current :
126mA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
126mA @ 120Hz
Height :
20mm
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
8mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.141mA
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
420mA @ 100kHz
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UPW2A470MPD6TD
Nichicon UPW2A470MPD6TD
UPW 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 126mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can