UPW2A180MEH
Mfr.Part #
UPW2A180MEH
Description
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
6.3mm
JESD-609 Code :
e0
Leakage Current :
0.054mA
Voltage - Rated DC :
100V
Tan Delta :
0.08
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Impedance :
800mOhm
Capacitance :
18µF
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
15mm
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Ripple Current :
60mA
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPW2A180MEH
Nichicon UPW2A180MEH
UPW 18μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can