UPW2A151MHD1TO
Mfr.Part #
UPW2A151MHD1TO
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Stock
500
In Stock :
500
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm
Published :
2009
Capacitance :
150µF
HTS Code :
Impedance :
130mOhm
Tan Delta :
0.08
Through Hole
Leakage Current :
0.45mA
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
461.5mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
461.5mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
12.5mm
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
7000 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
UPW2A151MHD1TO
Nichicon UPW2A151MHD1TO
UPW 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 461.5mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can