UPW2A102MHH
Mfr.Part #
UPW2A102MHH
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Diameter :
18mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.14A @ 120Hz
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
1.52A @ 100kHz
Life (Hours) :
8000 hours
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Impedance :
47mOhm
Leakage Current :
3mA
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Height :
40mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current :
1.14A
Datasheets
UPW2A102MHH
Nichicon UPW2A102MHH
UPW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.14A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can