UPW2A101MHH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW2A101MHH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
180mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
100μF
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.3mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Published :
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
377mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
377mA @ 120Hz
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Series :
UPW
Life (Hours) :
7000 hours
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
580mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UPW2A101MHH
Nichicon UPW2A101MHH
UPW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 377mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can