UPW1V390MDD1TD
Mfr.Part #
UPW1V390MDD1TD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Pitch :
2.0066mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Leakage Current :
0.04095mA
Ripple Current @ Low Frequency :
70.5mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
39μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Impedance :
500MOhm
Ripple Current @ High Frequency :
235mA @ 100kHz
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
15mm
Diameter :
5mm
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current :
70.5mA
Datasheets
UPW1V390MDD1TD
Nichicon UPW1V390MDD1TD
UPW 39μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 70.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can