UPW1V122MHH
Mfr.Part #
UPW1V122MHH
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Impedance :
25mOhm
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.31A @ 100kHz
Capacitance :
1200μF
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.964A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.964A
Height :
31.5mm
Published :
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Leakage Current :
1.26mA
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPW1V122MHH
Nichicon UPW1V122MHH
UPW 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.964A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can