UPW1J150MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW1J150MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Stock
669
In Stock :
669
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Height :
11mm
Packaging :
Bulk
Published :
2009
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4Ohm
Mount :
Through Hole
Voltage :
63V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Ripple Current :
160mA
Dissipation Factor :
0.09 %
Capacitance :
15μF
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packing Method :
Tape
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Pitch :
2.5mm
Series :
UPW
Impedance :
1.2Ohm
Leakage Current :
28.35μA
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
UPW1J150MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1J150MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:63V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, UPW1J150MED pinout, UPW1J150MED datasheet PDF, UPW1J150MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1J150MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1J150MED
UPW 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can