UPW1HR47MDH
Mfr.Part #
UPW1HR47MDH
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
0.004mA
Ripple Current :
7.5mA
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7.5mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Height :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
25mA @ 100kHz
Diameter :
5mm
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
0.47µF
Impedance :
5Ohm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UPW1HR47MDH
Nichicon UPW1HR47MDH
UPW 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can