UPW1H820MPH
Mfr.Part #
UPW1H820MPH
Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current :
315.2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
11.5mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
315.25mA @ 120Hz
Impedance :
234MOhm
Ripple Current @ High Frequency :
485mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.123mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
82µF
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Datasheets
UPW1H820MPH
Nichicon UPW1H820MPH
UPW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 315.2mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can