UPW1H181MPH6
Mfr.Part #
UPW1H181MPH6
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
850mA @ 100kHz
Ripple Current :
552.5mA
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Height :
16mm
Diameter :
10mm
Lead Free :
Contains Lead
Leakage Current :
0.27mA
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
552.5mA @ 120Hz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
119mOhm
Capacitance :
180µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
UPW1H181MPH6
Nichicon UPW1H181MPH6
UPW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 552.5mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can