UPW1E821MPD
Mfr.Part #
UPW1E821MPD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Stock
108
In Stock :
108
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.08mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Diameter :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial, Can
Impedance :
45mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage :
25V
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
17 Weeks
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Series :
UPW
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Termination :
Radial
Dissipation Factor :
0.14 %
Lead Diameter :
600 µm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 100kHz
Capacitance :
820µF
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
615μA
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
25mm
Published :
2009
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.44A
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
PCB, Through Hole
Datasheets
UPW1E821MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1E821MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:25V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, UPW1E821MPD pinout, UPW1E821MPD datasheet PDF, UPW1E821MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UPW1E821MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UPW1E821MPD
UPW 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can