UPW1E820MED1TA
Mfr.Part #
UPW1E820MED1TA
Description
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL
Impedance :
250mOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current :
188.5mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
82µF
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.0615mA
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
188.5mA @ 120Hz
Length :
11mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tan Delta :
0.14
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPW1E820MED1TA
Nichicon UPW1E820MED1TA
UPW 82μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 188.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can