UPW1C471MPD1TD
Mfr.Part #
UPW1C471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Leakage Current :
0.2256mA
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Impedance :
90mOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Height :
12.5mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
760mA @ 100kHz
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
760mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
570mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.16
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
UPW1C471MPD1TD
Nichicon UPW1C471MPD1TD
UPW 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 760mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can