UPW1C392MHD1TN
Mfr.Part #
UPW1C392MHD1TN
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Stock
240
In Stock :
240
Published :
2009
Series :
UPW
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
8000 hours
Terminal Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
2.176A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tan Delta :
0.22
Ripple Current @ High Frequency :
2.56A @ 100kHz
Leakage Current :
1.872mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
7.493mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
16mm
Pbfree Code :
yes
Height :
25mm
Capacitance :
3900μF
Ripple Current :
2.176A
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Impedance :
22mOhm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UPW1C392MHD1TN
Nichicon UPW1C392MHD1TN
UPW 3900μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 2.176A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can