UPW1C181MEH
Mfr.Part #
UPW1C181MEH
Description
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Impedance :
230mOhm
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Leakage Current :
0.0864mA
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
279.5mA @ 120Hz
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tan Delta :
0.16
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
279.5mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
430mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Height :
15mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
6.3mm
Datasheets
UPW1C181MEH
Nichicon UPW1C181MEH
UPW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 279.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can