UPW0J331MED6
Mfr.Part #
UPW0J331MED6
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
6
In Stock :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
62.37μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Termination :
Radial
Lead Pitch :
2.5mm
Capacitance :
330µF
Published :
2003
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
430mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
279.5mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
15mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
430mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Impedance :
230mOhm
Series :
UPW
Packing Method :
Tape
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Datasheets
UPW0J331MED6
Nichicon UPW0J331MED6
UPW 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can