UPW0J220MDH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW0J220MDH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
54mA
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current @ Low Frequency :
54mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Impedance :
600mOhm
Tan Delta :
0.22
Polarization :
Polar
Series :
UPW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
11mm
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Leakage Current :
0.004158mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
22µF
Diameter :
5mm
Datasheets
UPW0J220MDH
Nichicon UPW0J220MDH
UPW 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can