UPW0J151MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPW0J151MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
6.3mm
Capacitance :
150µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
188.5mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
188.5mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
6.3V
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.4892mm
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
UPW
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.02835mA
Number of Terminations :
2
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
290mA @ 100kHz
Published :
Tan Delta :
0.22
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Impedance :
250mOhm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UPW0J151MED1TA
Nichicon UPW0J151MED1TA
UPW 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 188.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can