UPT2D271MHD6
Mfr.Part #
UPT2D271MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Stock
478
In Stock :
478
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
31.5mm
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Through Hole
1 (Unlimited)
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2009
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
870mA
Packaging :
Bulk
Capacitance :
270μF
Series :
UPT
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
1.392A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
3.25mA
Termination :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
2
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ Low Frequency :
870mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UPT2D271MHD6
Nichicon UPT2D271MHD6
UPT 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 870mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C 7.493mm Radial, Can