UPS1J221MPD1TD
Mfr.Part #
UPS1J221MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Mount :
Through Hole
Series :
UPS
Capacitance :
220μF
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height :
20mm
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
200mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Pitch :
5mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
700mA
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
700mA @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Diameter :
10mm
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UPS1J221MPD1TD
Nichicon UPS1J221MPD1TD
UPS 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 700mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can