UPS0J220MDD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPS0J220MDD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
27.2mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
4.158μA
Diameter :
5mm
Ripple Current :
160mA
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Published :
Impedance :
1.5Ohm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Pitch :
2mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
11mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Tan Delta :
0.24
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Series :
UPS
Datasheets
UPS0J220MDD
Nichicon UPS0J220MDD
UPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can