UPM2W3R3MHD
Mfr.Part #
UPM2W3R3MHD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Stock
335
In Stock :
335
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Published :
2009
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3.3μF
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
5000 hours
Dissipation Factor :
0.25 %
Ripple Current :
48mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Leakage Current :
159.4μA
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UPM2W3R3MHD
Nichicon UPM2W3R3MHD
UPM 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 48mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can